13 مارس

انحراف بینی

انحراف بینی

انحراف بینی : یکی از اعضای مهم و ویژه بدن بینی می باشد، که نقشی اساسی در تنفس دارد. برای اغلب افراد پیش آمده است که بر اثر سرماخوردگی یا دلایل دیگری دچار گرفتگی بینی شده اند،در صورتی که این وضعیت چند روزی ادامه داشته باشد، قطعاً تحمل طولانی شدن این گرفتگی سخت است. بعضی افراد در اثر انحراف تیغه بینی ( با توجه به شدت انحراف )  دچار تنگی نفس و مشکلات تنفسی می شوند. در ادامه گفته های دکتر خشایار احمدی را در رابطه با انحراف بینی شرح می دهیم.

بینی توسط تیغه ای مشخص که در وسط بینی قرار گرفته ، به دو بخش تقسیم گردیده است. این تیغه باعث می شود تا بینی دارای دو مجرا شود. این مجرا ها به مسیر آیرودینامیک هوایی کمک کرده و در نهایت منجر می گردد تا انسان تنفسی خوب و مساعد داشته باشد.

محل دقیق قرار گیری سپتوم یا تیغه بینی از جلوی بینی تا قاعده جمجمه ادامه خواهد داشت.

عملکرد بینی

شاخک ها و ساختمان تیغه ی بینی طوری آفریده شده اند که برای انجام موارد متفاوت و مختلف فیزیولوژی بدن در ارتباط می باشد. قابل ذکر است که بینی علاوه بر یک عضو موثر در زیبایی نقش بسیار مهمی در سلامت فرد دارد.

علت انحراف بینی

تیغه بینی بنا به دلایلی ممکن است دچار انحراف شود که رایج ترین دلیل انحراف ، رشد و نمو ساختار بینی در دوران جنینی می باشد که انحراف تیغه بینی را به صورت مادرزادی به همراه دارد.

دلیل دیگر انحراف بینی وارد شدن ضربه به بینی چه در کودکی و چه در بزرگسالی است، حتی گاهی شدت این ضربه زیاد نیست.

تومور های بد خیم و خوش خیم داخل سینوس یا حفره بینی  با رشد خود منجر به انحراف تیغه بینی می شوند. در برخی موارد پولیپ های شدید نیز باعث بروز انحراف بینی خواهند شد.

انحراف بینی

علائم انحراف بینی

  • گرفتگی بینی
  • سردرد
  • راینوسینوزیت مزمن (از پیامدهای انحراف بینی است و زمانی رخ خواهد داد که علامت های سینوزیت از 12 هفته بیشتر طول بکشد.)

عمل انحراف بینی

برخی افراد زمانی که صحبت از عمل انحراف بیني به میان می آید، به یاد جراحی زیبایی بینی می افتد. در اینجا باید گفت عمل انحراف بینی برروی بخش داخلی بینی صورت می گیرد و تنها بر عمل کرد تیغه بینی اثرگذار خواهد بود و تاثیر بر روی ظاهر و زیبایی بینی نخواهد داشت.

دکتر خشایار احمدی

متخصص گوش ، گلو و بینی

جراح پلاستیک صورت و بینی

درباره نویسنده

پاسخ

Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram